Bolševikova slabina
Lorenzo Silva

Typická ranní dopravní zácpa v Madridu. Třiatřicetiletý bankovní manažer, před ztrátou iluzí student filozofie, nabourá auto před sebou. Jeho řidička je tak nesnesitelná, že se ji rozhodne trochu potrápit a tím se i pobavit, třeba výhružnými, chlípnými a absurdními telefonáty. Při čmuchání kolem řidičky však narazí na její patnáctiletou sestru a bezhlavě se do ní zamiluje. Pracně pěstovaný sarkastický nadhled a drsňácká blazeovanost najednou nefungují…

Svižné a vtipné vyprávění v první osobě se zprvu jeví jako humoristický román o neduzích moderní společnosti. Tato španělská verze Lolity, střihnutá chandlerovským drsným stylem, se však v překvapivém závěru promění v tragédii.

Lorenzo Silva se narodil v Madridu roku 1966. Je autorem řady románů ověnčených cenami (např. roku 2000 získal Nadalovu cenu za román Netrpělivý alchymista), ale hlavně oblíbených u čtenářů. Píše také knihy pro mládež. Bolševikova slabina vyšla roku 1997, po velkém čtenářském ohlasu a mnoha reedicích byla roku 2003 zfilmována. María Valverde v hlavní roli Rosany získala španělskou filmovou cenu Goya pro objev roku.

Ze španělštiny přeložila Eva Blinková Pelánová,

164 stran

ISBN 978-80-7407-054-9