Probudit lvy
Ajelet Gundar-Gošenová

Vyberte typ vydání

Po vyčerpávající noční směně odjíždí dr. Ejtan Green z Beerševské nemocnice a na opuštěné silnici srazí chodce. S hrůzou zjistí, že zraněný muž je eritrejský migrant bez šance na přežití, a z místa nehody uprchne. Jeho život se změní v okamžiku, kdy ho navštíví mladá černoška, jejíhož muže Ejtan zabil, a donutí ho poskytovat lékařskou péči migrantům z Afriky. Ejtanův osud se tak ocitne v rukou krásné ženy, která jej zároveň přitahuje i odpuzuje. Napínavý příběh o erotické přitažlivosti a odcizení jednoho člověka druhému odhaluje nejtemnější kouty izraelské společnosti i lidské duše.

Ajelet Gundar-Gošenová (*1982) vystudovala psychologii na univerzitě v Tel Avivu a scénáristiku na Sam Spiegel Film and TV School v Jeruzalémě. Získala několik ocenění za své scénáře a krátké filmy. Ajelet Gundar-Gošenová patří mezi největší přísliby současné mladé izraelské literatury, o čemž svědčí už její první oceněný román z roku 2012 Jednu noc, Markoviči. Román Probudit lvy obdržel WIZO Price a New York Times ho zařadil mezi 100 nejvýznamnějších knih roku 2017. Ve Spojených státech se připravuje jeho seriálová adaptace.

Z hebrejštiny přeložily Alžběta Glancová a Magdaléna Křížová.

Vychází 20. září.

Váz., 344 stran, ISBN 978-80-7407-424-0

Ukázka

Zrovna si pomyslel, že tak nádherný úplněk v životě neviděl, když vtom autem srazil toho muže. Zlomek vteřiny ještě myslel na měsíc na obloze a jeho myšlenka nějakou  chvíli doznívala, než rázem ustala, jako když sfoukne svíčku.
V první chvíli nedokázal myslet na nic jiného než na to, že se mu strašně chce na velkou. Ta potřeba se ozvala tak prudce a naléhavě, že měl co dělat, aby ji ovládl. Jako by se mu v ten okamžik útroby propadly kamsi hluboko, jako by všechny svěrače naráz ochably a on je navzdory všem snahám už neměl pod kontrolou. A pak se jeho organismus naráz od toho všeho odpoutal. Mozek přepnul na autopilota. Urputné  nutkání se vyprázdnit bylo to tam. Stejně jako obava, jestli se v příští vteřině dokáže znovu nadechnout.
Byl to Eritrejec. Nebo Súdánec. Nebo bůhvíco vlastně. Mohlo mu být tak třicet, možná čtyřicet, u těchhle to nikdy ... více