Mozek a ticho
Michel Le Van Quyen

Rok vydání: 2021
Počet stran: 220
Formát: 130x200
Vazba: V8

Vyberte typ vydání

V září 2017 se neurolog Michel La Van Quyen probudil s ochrnutou polovinou obličeje. Lékaři stanovili jako diagnózu přepracování a předepsali absolutní klid. Autor popisuje blahodárné účinky ticha, v němž byl ponořený a které mu pomáhalo postižení vyléčit. Zkušenost ho inspirovala k rozsáhlému výzkumu a s pomocí neurologie objasňuje přístupným způsobem, co víceméně všichni instinktivně tušíme: pohroužíme-li se do akustického, ale i vizuálního, podnětového či myšlenkového  ticha, náš mozek přejde do velmi zvláštního režimu. A právě toto „odpojení“ mu pomáhá v regeneraci a při vyplavování toxinů, které způsobují různá neurodegenerativní onemocnění. Ticho ve všech svých formách navíc příznivě ovlivňuje kreativitu, zlepšuje paměť, a dokonce nám pomáhá při budování vlastního „já“. Autor pomocí vědy potvrzuje přesvědčení velkých myslitelů Východu i Západu, že ticho má ohromující moc, a je jen na nás, abychom jí využili.

Michel Le Van Quyen, francouzský vědec, působí ve Francouzském  národním institutu pro výzkum zdraví a medicíny (INSERM) a vede výzkumnou skupinu v Ústavu pro výzkum mozku a míchy (v pařížské Hôpital de la Salpêtrière). Je autorem knih Pouvoirs de l’esprit („Moc mysli“, 2015) a Améliorer  son cerveau. Oui, mais pas n‘importe comment! („Vylepšit si mozek? Ano, ale ne za každou cenu!“, 2017).

Vázaná

Z francouzštiny přeložil Tomáš Havel
Počet stran: 220
Vychází v září

Ukázka

„Flákat se“ znamená cítit se zbytečně. Chcete ještě další potvrzení naší závislosti na „dělání“? Není nic jednoduššího. Připojte se na internetovou stránku „Do nothing for two minutes“ („Dvě minuty nic nedělejte“). Stránka vám umožní sledovat obrázek moře na obrazovce a poslouchat šumění vln. Počítadlo vám od okamžiku načtení odpočítává zbývající čas. Jaká jsou pravidla? Po dobu dvou minut se nedotýkat myši ani klávesnice… Pozor, sebemenší pohyb vrátí počítadlo na začátek. Zkouška se zdá být snadná, ale nejdřív si to zkuste! Pokud se vám to podaří, máte mé uznání, patříte k menšině těch, kteří uspěli. Proč je nicnedělání natolik nesnesitelné? Kde se bere ta neodbytná touha přejít do akce, když zrovna nic neděláte? Tento pocit neuspokojení je dozajista průvodním znakem naší doby, založené výhradně na výkonu. Neustále slyšíte o time managementu, osobním plánování, projektech do budoucna. Spousta lidí spatřuje v činnosti nezbytný prvek svého života, zdroj sebeúcty a způsob seberealizace. Vědomě ... více