Případy soudce Ti: Hodný, zlý a soudce Ti
Frédéric Lenormand

Vyberte typ vydání

Existuje souvislost mezi vraždou válečného hrdiny rozřezaného na kusy, podezřelými aktivitami věhlasného kaligrafa, záhadným zmizením sbírky nefritů a nejasnostmi v manželství obchodníka s čajovými konvicemi? Zatímco v jeho podprefektuře padají hlavy, soudce Ti se snaží zjistit, co skrývá choť dovozce čajových konvic, překrásná paní Li. Jako by samotné vyšetřování těchto vražd nestačilo, mandarína každou noc povolává přízrak a vyžaduje způsobný pohřeb. S rozplétáním příze této navýsost čínsky důmyslné zápletky ctihodnému soudci Ti pomáhá jeho věrný pobočník Tao Kan, nenapravitelný kapsář neschopný opustit svědkův příbytek s prázdnými kapsami.

Frédéric Lenormand (nar. 1964) je francouzský spisovatel historických a detektivních románů a literatury pro děti a mládež. Vystudoval ruský, anglický a italský jazyk a následně pokračoval ve studiu na Institutu politických studií v Paříži a na Sorbonně. Během devadesátých let získal řadu různých ocenění za historické romány a detektivky, proto se začal literární dráze věnovat naplno. Vedle série detektivních případů z období Francouzské revoluce se rozhodl věnovat příběhům čínského soudce Ti a stal se tak pokračovatelem slavného Roberta van Gulika.

Z francouzštiny přeložila Vlasta Misařová.

Brož. Počet stran: 188

Doporučená cena: 260,-

Vychází 30. dubna

ISBN 978-80-7407-488-2

Ukázka

I Soudce Ti koná líčení u chanjüanského soudu; k velké radosti občanů přistoupí na korupci.

Pro soudce Ti to byl den obvyklého slyšení. Soudní kalendář stanovil na každý měsíc několik zasedání, během nichž místní soudce přijímal stížnosti bez předběžné úmluvy, před polední rýží a po ní. Což znamenalo, že za ním se svými bezvýznamnými stížnostmi chodili všichni zdejší troubové. Začínalo to „ukradli mi kozu, Vaše Milosti“, pokračovalo „žena mi vlepila pohlavek, vyhubujte jí, vznešený soudce“

a končilo „z mé studny zmizela voda, musíte mi vykopat novou“.

„Vznešený soudce“ měl v ty dny chuť odejít do předčasného důchodu. A dokonce chuť vraždit, ale věděl až moc dobře, jak přísně schopní mandaríni zločiny trestají, a ten, který předsedal tomuto soudu, byl schopný převelice a nelákalo ho trestat sám sebe.

Oblékl si obřadní zelené roucho, na břiše si uvázal široký hedvábný opasek se vzorem téže barvy a na hlavu si nasadil černý čepec ... více