Arktické safari a jiné povídky z Grónska
Jørn Riel

Rok vydání: 2021

Vyberte typ vydání

V loveckých stanicích severovýchodního Grónska se uprostřed drsné přírody a trudné samoty nadmíru daří podivínům všeho druhu. Lovci v čele s urostlým Madsem Madsenem, výřečným Bjørkenem z Bjørkenova hradu či věčně podřimujícím Valfredem projevují obdivuhodnou otrlost tváří v tvář hladovým ledním medvědům a běsnícím živlům, neskryjí ale ani křehkou citlivost vůči zdánlivě všedním prožitkům a mlhavým vzpomínkám na ženy. Ve svérázné komunitě s vlastními pravidly osamělí lovci nacházejí vzájemné pochopení, hravý humor i pevná přátelství. Vtipné, drsné, ale i roztomilé příběhy v překladu Roberta Novotného jsou prvním českým výborem grónských povídek dánského spisovatele a námořníka Jørna Riela.

Polární země je plná života a proměnlivosti. Neexistují tu žádné překážky kromě těch ze strany živlů, žádní poručníci kromě přírody a žádné zákony kromě těch, na kterých se jeden s druhým dohodnou. Lidé tam nejsou jiní, ale vzhledem k okolnostem možná jsou trochu šťastnější.

Dánský spisovatel Jørn Riel (nar. 1931) strávil většinu života na cestách. S diplomem z kodaňské Námořní akademie v kapse se vydal nejdříve do Grónska, kde zaznamenával realistické i fantastické historky místních lovců a rybářů o životě v dánských loveckých stanicích. V kontextu současné dánské literatury je jedním z nejnadanějších vypravěčů. Jeho román Før morgendagen (Před zítřkem) se v Kanadě dočkal filmové adaptace a jeho povídky z Grónska v jsou překládány do mnoha jazyků. V roce 2010 získal za svoji tvorbu Velkou cenu Dánské akademie.

Z dánštiny přeložil Robert Novotný.

Vázaná bez přebalu, 130x200, 296 stran

ISBN: 978-80-7407-486-8

Vychází 29. března 2021

Ukázka

Alexandr

Herbert myslel na Alexandra často. Vydržel nad tím hloubat celé hodiny, jak se mu po něm stýská, a připadal si bolestně osamělý. Nejhorší to bylo, když za velkých zimních bouří seděl zavřený v chatě. Poslouchal, jak ve štítě příšerně kvílí vítr, a vzpomínal na mnohé příjemné chvíle, které s Alexandrem zažili. Tehdy po svém kamarádovi toužil skoro zoufale.

Alexandr do Herbertova života vstoupil jednoho teplého srpnového dne. A odešel z něj jedné ledově studené dopolední hodiny v únoru. Než se cesty těch dvou rozdělily, bydleli spolu na stanici Guess Grave půl roku. Už to samo o sobě bylo dost neobvyklé. Herbert si nikdy předtím žádného parťáka tak dlouho udržet nedokázal. Dotyčný buď začal být otrávený z toho, jak byl Herbertův duševní život spletitý a někdy i trochu únavný, když to člověk musel poslouchat v jednom kuse den co den, anebo se po nastěhování zase rychle odstěhoval kvůli chatě, ve ... více