Deník šílené markraběnky
Zita Pallavicini

Vyberte typ vydání

Zita Pallavicini, dědička starých šlechtických rodů rakousko-uherské monarchie, popisuje ve své knize historii své české i uherské rodiny, složitosti života aristokracie, své lásky i slabosti se stejnou vášní a provokativní upřímností, s jakou žije i svůj život. Vyskytují se v ní přitažlivé a velkolepé postavy jako její maminka, nádherná excentrická česká hraběnka s tragickým osudem, nebo naivně poctivý dědeček, který si nechal pomaďarštit příjmení z Pallaviciniho na Pálinkáse, aby ho pak po padesátém šestém stejně popravili. V knize hovoří o „rudé hraběnce“ Katince Andrássy i své velké lásce, knížeti Karlu Schwarzenbergovi.

Zita Pallavicini nepropírá záležitosti jiných, vypráví o své vlastní anorexii, o depresi i pokusu o sebevraždu. Ačkoli jí život poskytl vše, co patří k idyle dívčího románu, ve skutečnosti zažívala osamělost, zklamání a nezřídka i materiální nouzi. Přestože prožila řadu pozoruhodných vztahů a vždy toužila po skutečných citech, jichž se jí často nedostalo, skutečný smysl daly jejímu životu dvě nádherné děti.

„Zažila jsem rozkoš i peklo. To byl můj osud... zatím. Ovšem kdyby se mi to vše nestalo, nebyla bych Zita Pallavicini.“

Váz., ISBN 978-80-7407-442-4, 184 stran, 260 Kč.

Ukázka

Takže si myslím, že zřejmě díky tomu – k velkému překvapení mé matky – mě vybrali k účinkování na prvomájovém průvodu v družstvu nejmladších gymnastek Sparty. Pochodovala jsem tedy v řadě deseti dívek v červeném úboru, a když jsme dorazily před tribunu plnou tehdejších komunistických členů vlády, na povel jsme začaly precizně (ale o to divočeji) metat hvězdy.

Ještě i nohama vzhůru jsem viděla šedivou plešatící hlavu prezidenta Gustáva Husáka, jak se strnulým úsměvem a od Brežněva odkoukaným stylem mávání zdraví lid. Moje matka považovala za naprosto absurdní a čím dál víc ponižující, že její dcera metá hvězdy před soudruhy. Přiznám se, měla jsem hrůzu z toho, že by případně mohla udělat skandál a tím mi zabránila v účasti, protože ona byla schopná udělat skandál zcela nevypočitatelně, kdykoliv a kdekoliv. To, že se tentokrát ovládla, hraničilo se zázrakem; možná s ní promluvila Věra. Pravděpodobně si uvědomila, že by tím skončila ... více