Zmizení Josefa Mengeleho
Olivier Guez

Vyberte typ vydání

1949: Josef Mengele přijíždí do Argentiny. V přestrojení a pod různými pseudonymy se snaží "anděl smrti" z Osvětimi skrýt v Buenos Aires a začít zde nový život. Perónova Argentina je k bývalým nacistům pohostinná a zdá se, že celý svět chce na zločiny druhé světové války zapomenout. Honba za válečnými zločinci ale znovu nabírá na síle a Mengele je nucen uprchnout do Paraguaye a posléze do Brazílie. Jak to, že se agentům, kteří nacisty stopovali, nepodařilo Mengeleho dopadnout? Které tajné služby mu pomáhaly? Zmizení Josefa Mengeleho, kniha na pomezí literatury faktu a fikce, se noří do temných vod, v nichž vystupují agenti Mossadu, bývalí nacisté, loutkoví diktátoři a nastrčené ženy, fanatismus, peníze, strach a výčitky svědomí.

Olivier Guez (1974), francouzský nezávislý novinář a spisovatel, spolupracuje se světovými deníky a časopisy (New York Times, Le Monde, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Le Figaro) a jako spisovatel se zaměřuje zejména na dějiny druhé světové války. Tři roky pracoval na románu Zmizení Josefa Mengeleho, za nějž získal v roce 2017 prestižní francouzskou cenu Renaudot. O práci na románu autor říká: "Žil jsem s ním, s touto odpornou a hluboce průměrnou osobností jsem se střetl v ringu mé knihy, prvních šest měsíců se stávalo, že jsem ze spánku vykřikoval jeho jméno."

Z francouzštiny přeložil Zdeněk Huml

Brož., 240 stran, ISBN 978-80-7407-425-7

Ukázka

 

28.

Jeho místo je v Argentině, kam za ním Martha a Karl Heinz přijedou. Ve svých pětačtyřiceti letech Gregor touží po klidu, nové rodině a velkém domě, kde by ji přivítal. Vyhlídne si kalifornskou vilu v nenápadné a stromy poseté ulici Virrey Vertiz 970 v nejvíce rezidenční části Olivos, pár kroků od pobřeží. Na pláži jsou dvě hospůdky, kotviště pro rekreační lodě, Martha a Karl Heinz se tam budou cítit jako doma, je to nádherný koutek a podobá se hamburské čtvrti okolo jezera Alster a berlínské čtvrti Wannsee.

I přes své bohatství si Gregor bude muset půjčit peníze, aby mohl dům koupit a zdárně dokončit nový úkol, kterým ho otec pověřil: investovat do farmaceutické společnosti Fadro Farm. Poradil mu to jeho jihoamerický partner Mertig, majitel firmy Orbis, někteří jeho přátelé se již pustili do výroby léků a výzkumu speciálních druhů léčby tuberkulózy. Jenže člověku bez státní příslušnosti, jehož pasu zakrátko vyprší ... více