Che Guevarův pražský příběh
Abel Posse

V životopise Ernesta Che Guevary stále zůstává neprobádaná významná kapitola: jeho tajný pobyt v Praze v první polovině roku 1966. Revolucionář tu pod falešnou totožností a se změněným vzhledem strávil několik měsíců po krachu své revoluční mise v Kongu a před posledním tažením v Bolívii, kde 9. října 1967 skončil i jeho život. Z Prahy se vší pravděpodobností řídil přípravu bolivijské akce, která se podle jeho představ měla stát ohniskem revoluční přeměny Latinské Ameriky a definitivního světového střetu mezi kapitalismem a socialismem.

Nejasné epizody z Guevarova života využil argentinský prozaik Abel Posse k pokusu přiblížit se revolucionářově osobnosti a jeho každodennímu životu v Praze, s nímž souvisí mnoho nezodpovězených otázek: Konfrontoval se Guevara s každodenností československého socialismu? A jak to, že neexistují žádné Guevarovy osobní záznamy z Prahy, jestliže si skutečný Che za každé situace vedl deník, psal úvahy a poznámky?

ABEL POSSE (nar. 1936 v argentinské Córdobě) prožil dětství v Buenos Aires, kde také vystudoval práva. Od poloviny šedesátých let 20. století pobýval v diplomatických službách, v letech 1990–96 působil jako argentinský velvyslanec v Československu a České republice, kde pro sebe příběh utajeného pobytu Che Guevary objevil. Je autorem 14 románů, několika básnických sbírek a knih esejů, v nichž se zabývá především argentinskými dějinami a emblematickými postavami argentinské historie, např. Evou Peronovou v románu La pasión según Eva, 1994 (čes. Evita. Příběh vášně a utrpení Evy Perónové, 1996). Jeho nejnovější román La noche de lobos, 2011 (Noc vlků), přeludná cesta nocí nedávné argentinské minulosti, se vrací k letům zločinné vojenské diktatury.

Z Posseho pojetí dějin se dá vyčíst jistý stesk po velkých heroických postavách, jejichž velkolepá poslání, ať je to Kolumbus nebo Guevara, u Posseho končí smutnou groteskou, v obou případech dokonce zarámovanou obdobným motivem zdivočelé psí smečky. Kolumbovu výpravu k břehům Nového světa Posse originálně ztvárnil v románu Los perros del paraíso, 1983 (čes. Psi z ráje, 1993). Abel Posse získal řadu literárních ocenění a jeho klíčové romány byly přeloženy do patnácti jazyků.

Ze španělštiny přeložila Blanka Stárková,

Váz., 256 stran, ISBN 978-80-7407-145-4